2012.10.27. Felnőtt szabadfogású és női Országos bajnokság, Kecskemét

Alapjában véve kellemes napot tölthettek a birkózás barátai az esztétikus, tágas Messzi István Sportcsarnokban. A két szőnyegen hét órán keresztül folytak a mérkőzések zökkenőmentesen, ami a rendezést dicséri. A két fogásnem hazai mezőnyének ismeretében nem volt váratlan, hogy csak ritkán forrósodott fel a hangulat, és az sem, hogy az egyértelmű esélyesek viszont látványosan meneteltek. Tehát nem volt, és nem is lehetett ebből amolyan „jaj de nagy” verseny, de szép pillanatai a legtöbb összecsapásnak voltak.

A szabadfogásban a válogatott gerincét adó szombathelyiek két aranyat nyertek; az érthetően távol maradó Hatos Gábor minden bizonnyal hozta volna a harmadikat. A 74 kg-ban Ligeti Richárd és Molnár Bálint is helyezés szerzett. A pontversenyt – meggyőző fölénnyel – a Vasas nyerte, miután nyolc versenyzőjük végzett az első hatban a különböző súlycsoportokban.

Ami az egyéni teljesítményeket illeti, Veréb a legnépesebb mezőnyben (84 kg: 17 induló) látványos és felszabadult birkózással menetelt az aranyig; a döntőben a kötöttfogás stabilitásával bíró Antunovitsot is biztosan győzte le. A nemrég a kórházat is megjárt Ligeti Dániel a fináléban, a klubtárs Csercsics ellen mutatta meg igazán a rutinját és a küzdőképességét, mindkét menetet utolsó akcióval nyerte. A 74 kg-ban Tőzsér meggyőző és megbízható birkózással lett bajnok. A 60 kg-ban az abonyi Molnár József a jól látható fejlődése révén stabil emberként épülhet be a válogatottba.

A 96 kg-ban győztes Tóth Rafael az egész nap tapasztalt jó és motivált birkózását a Szabó Mihály elleni kiélezett döntőben koronázta meg, amelyet – szorult helyzetben – nagyszerű átemeléssel fordított a maga javára.

A női bajnokság egyszerűen zajlott, fölényes biztonsággal nyertek az esélyesek. Sastin vagy Dénes egy menetnyi időt sem töltött a szőnyegen. A mezőny szempontjából mégis szerencsésen alakult a verseny: hat súlycsoportban körmérkőzés döntött, tehát volt alkalom a birkózásra.

Érdekes, de hosszabb távon fontos is lehet, hogy Godó Kitti lefelé váltott, vagyis a 72 után most a 67 kg-ban indult (és simán nyert is). Ez mind az ő, mind pedig a súlycsoport szempontjából kitűnő megoldásnak látszik.

Szabadfogás

76 induló

55 kg (7 induló)

Döntő: Kovács – Nyíri 0:1 (kedvezményezettként levitel), 2:0 (levitel), 7:0 (levitel + 5 orsó)

Bajnok: Kovács Bence (Kaposvári Sportközpont és Sportiskola, edző: Takács László) 2. Nyíri Milán (Csepeli BC)

3. Turbucz István (Vasas) és Bagdi Dávid (Törökszentmiklósi BDSK)

5. Pásztor László (Balkány SE) és Pozsonyi László (Túrkevei VSE)

60 kg (8)

Döntő: Molnár – Németh 3:0 (mögékerülés + pörgetés), 6:0 (2 levitel+pörgetések, levitel)

Bajnok: Molnár József (Abonyi BC, edző: Lőrinczy Attila, Bánkuti Zsolt)

2. Németh Zsolt (Hőszig-IsoteQ-Szigetvári BSE)

3. Oláh Richárd (HI-Szigetvár) és Birkás Krisztián (Csepeli BC)

5. Jakab Gergő (Túrkevei VSE) és Hengán Csaba (Univer-KTE)

66 kg (17)

Döntő: Németh – Wöller sérülés miatt visszalépett

Bajnok: Németh István(Vasas SC, edző: Bódi Jenő, Ubránkovics Csaba, Wöller Gergő)

2. Wöller Gergő (Vasas)

3. Sepeczán János (Orosházi Spartacus) és Farkas Gábor (Vasas-TFSE)

5. Bábszky Gergely (Univer-KTE) és Molnár Tamás (Univer-KTE)

74 kg (8)

Döntő: Tőzsér – Gulyás 0:1 (kedvezményezettként levitel), 1:0 (levitel), 3:0 (levitel, levitel + elutasított challenge)

Bajnok: Tőzsér Sándor (Debreceni Sportcentrum-TFSE, edző: id. Tőzsér Sándor, Barna Tibor)

2. Gulyás Zsombor (Csepeli BC-TFSE)

3. Czimre Dániel (Töröksztmikl. BDSK) és Ligeti Richárd (Haladás VSE)

5. Hódi Martin (Orosházi Sp.) és Molnár Bálint (HVSE)

84 kg (17)

Döntő: Veréb – Antunovits 2:0 (kiléptetés, levitel), 4:0 (2 levitel+orsó)

Bajnok: Veréb István (Haladás VSE, edző: id. Veréb István, Gulyás István)

2. Antunovits László (Érdi Sp.)

3. Györgyi Péter (Csepeli BC) és Halasi Dániel (Kaposvári SK-SI)

5. Pusztai Tibor (Orosházi Sp.) és Bányi Olivér (Univer-KTE-TFSE)

96 kg (10)

Döntő: Tóth – Szabó 1:0 (levitel), 1:2 (levitel, illetve levitel, mögékerülés), 2+:2 (átemelés, illetve levitel, mögékerülés)

Bajnok: Tóth Rafael (Ferencvárosi TC, edző: Kiss Sándor, Gulyás István)

2. Szabó Mihály (Vasas-Orosházi Sp.)

3. Adamecz József (Vasas) és Szmik Attila (Dunaharaszti MTK-Csepeli BC)

5. Pap Sándor (Töröksztmikl. BDSK) és Tóth Dávid (Töröksztmikl. BDSK)

120 kg (Bóbis Gyula tiszteletére; 9 induló)

Döntő:  Ligeti – Csercsics 1+:1 (levitel, illetve kiléptetés), 1+:1 mögékerülés, illetve kitolás)

Bajnok: Ligeti Dániel (Haladás VSE, edző: id. Veréb István, Gulyás István)

2. Csercsics Richárd (HVSE)

3. Egerváry László (Vasas) és Fodor Péter (Vasas)

5. Dömötör László (Ceglédi VSE) és Dajka Richárd (Ceglédi VSE)